YEMİNLİ ÇEVİRİ / TERCÜME VE NOTER ONAYLI TERCÜME TASDİKİ

Yeminli çeviri Noter tasdikli tercümeSizler için büyük öneme sahip belgeleriniz veya dokümanlarınız yemin zaptı bulunan yeminli tercümanlar tarafından tercüme edilmektedir. Profesyonel olarak tercümanlık yapan kişilerin, profesyonel yeminli tercüman olabilmeleri yemin zaptı alabilmeleri için noterlikler tarafından çeşitli şartlar aranmaktadır.

Bunlardan bazıları;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
  • Yüksek lisans mezunu olmak
  • Noter huzurunda yemin etmek

Tercüman noter huzurunda nasıl yemin eder ve içeriği nedir? Yeminli tercüme ile Noter tasdikli tercüme arasındaki fark nedir? Yeminli tercüman kaşesi nasıl olmalıdır? gibi konular hakkında daha fazla bilgi almak için yeminli tercüman nasıl olunur yazısını inceleyebilirsiniz.

Yeminli Tercüme Nedir?

Yazılı tercüme talepleri resmi evrak çevirisi ise Noter tasdikli veya yeminli olarak hazırlanmaktadır. Bunun sebebi kurumların hangi şekilde istediğine göre değişmektedir. Bunların dışındaki tüm çeviriler için sade tercüme diyebiliriz. Bu çevirilerde imza kaşe gibi bilgiler gerekmemektedir. Aslına bakarsanız tüm tercümeler yeminli tercümanlar tarafından yapılmaktadır. Bu tercümeleri yeminli tercüman ve büromuz tarafından imzalanması yeminli tercüme niteliği kazandırmaktadır. Yeminli tercüme nedir sorusuna daha fazla cevap bulmak için ilgili bağlantıyı inceleyebilirsiniz. Yazılı tercümede olduğu gibi sözlü tercümede de yeminli tercümana ihtiyaç duyulmaktadır. Ör. Nikah tercümanlığı, Adliye ve ifade verilirken de yemin belgesi istenmektedir

Yeminli tercüme ile sade tercüme arasında fiyat farkı var mıdır?

Yukarıda bahsettiğimiz üzere tercümelerin hepsi yeminli çevirmenlerce yapılmaktadır. Bu sebeple firmamız tercüme ücretinde herhangi bir fiyat farkı uygulamamaktadır.

Noter Tasdikli Tercüme

Çeviri / tercümesi yapılan belgelerinizin yurtdışına çeşitli sebeplerle çıkmak zorunda olması nedeni ile belgelerinizin noterden tercüme tasdikine ihtiyaç duyulur. Firmamız her türlü yeminli veya noter tasdikli tercümeye ihtiyaç duyulması halinde, isteğinize uygun hazırlanır ve ücretsiz kurye kargo servisimizle sizlere teslimatını yapabilmekteyiz.

Tercümeyi istediğimiz noterden tasdik edebilirmiyiz?

Noterlerin yeminli tercümanların zabıtlarının bulunduğu bir havuz bulunmadığından, tercümeyi istediğimiz noterden tasdik edemeyiz. Tercümenin tasdiki ancak tercüme bürosunun yeminli tercüman zabıtlarının bulunduğu noterden tasdik edilebilmektedir.

Noter tasdikli tercüme ücreti nedir?

Tercüme bürosu, belgeyi noterden tasdik edilmeye uygun hazırladığı için tercüme ücretinde bir fark oluşturmaz. Noter ücretinin belirlenmesi ise çeşitli ölçütlere göre hesaplanmaktadır. Çeviri öncesinde noterden alınacak fiyat ile tercüme sonrasındaki fiyat bile aynı olmayabilir. Bunun sebebi kaynak metin ile hedef dil arasında çeviriye bağlı oransal değişmedir. Bazı dillerde bu oran düşükken bazılarında ise %30 – %35 oranlarındaki azalış ve artışlar sebep olmaktadır. Buna bağlı olarak sayfa sayısının artmasıda değerli sayfa ücretini etkilemektedir. Bunun için büromuz noter tasdik ücretini yaklaşık bir aralık verebilmektedir.

Apostil tasdikli tercüme

Apostil tasdik ise Noter onayı alınan belgelerin, noterin bağlı bulunduğu kaymakamlıkça verilmektedir. Bu işlem ücretsiz olarak yapılmaktadır. Apostil tasdik, belgelerinizi yurt dışında geçerli hale getirmektedir. Bu işlemleri sizin yerinize firmamız yapabilmekteyiz.

Apostil ülkeleri nelerdir? Apostil tasdik örneği ve apostil tasdik ile ilgili daha fazla bilgi almak için Apostil tasdikli tercüme yazımızı okuyabilirsiniz.