Yeminli tercüman nedir? Nasıl yeminli tercüman olunur?

Yeminli tercüman nedir?

Yeminli tercüman belgesi/zaptı kısaca; tercümanlık yapan kişilerin, noterin talep ettiği gerekli belgeleri ve şartları karşılaması halinde alınabilir. Çevirisini yapacağı belgeleri doğru ve gizli tutacağına dair sözlü beyanda bulunup yemin ettikten sonra yeminli tercüman olabilmektedir. Noter bu işlemler sonrasında tercümana bu belgeden bir örnek vermektedir. Bu belgeye sahip tercümanlara “yeminli tercüman” denilmektedir.

Yeminli tercüman nasıl olunur?

Türkiye’de yeminli tercümanlık unvanı sadece noterlikler tarafından verilmektedir. Tercüman adayları yeminli tercüman nasıl olunur sorusuna cevap aramaktadırlar. Bunun cevabı makalemizde yer almaktadır. Notere tercümanlık yapacağınız lisanı belgelendirmeniz ve bu belgeleri notere ibraz etmeniz gerekmektedir. Gerekli belgeler ve koşullar ise; mütercim tercümanlık bölümü veya milli eğitim bakanlığına bağlı kurumlardan aldığınız sertifika ile başvuru yapabilirsiniz. Bunun dışında yurt dışında eğitim alındı ise diplomanın noter tasdikli Türkçe tercümesini yaptırmanız sonrası geçerli olacaktır. Diğer aradıkları koşullar ise en az üniversite mezunu olmak, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve noterin bulunduğu vilayette ikamet etme şartı aranmaktadır. Ayrıca tercüman tüzel kişi değil ise tercüme bürosunun bağlı bulunduğu noterden yemin belgesini çıkarmalıdır.

Gerekli koşullar karşılanıp belgeler ibraz edildikten sonra aşağıdaki yazılan şekilde yemin edilir. Bu örnek İngilizce dili için hazırlanmıştır.

“İngilizce dilinden Türkçe diline ve Türkçe dilinden İngilizce diline yapacağım tercümeleri; konuşulanlara, bilgi ve açıklamalara, ibraz edilen belgelere ve taleplere uygun şekilde yapacağıma, öğrendiğim veya öğreneceğim sırları açıklamayacağıma, başkalarının ısrar ve telkinleri ile hareket etmeyeceğime namusum, şerefim ve kutsal saydığım bütün inanç ve değerlerim üzerine Noter huzurunda yemin ederim.”

Sözlü olarak yukarıda metin yemin belgesine aktarılır. Tercüman bu belgeyi imzaladıktan sonra yemin belgesini alabilir.

Yemin zabıtları sadece belgeyi aldığınız noterlikte geçerlidir. Yani tercüme yaptığınız evrak, sadece yemin zaptınızın bulunduğu noterden tasdik edilir. Aslında noterlerde oluşturulan evrakların toparlandığı bir havuz bulunmaktadır. Şuan için sadece elektronik imzalı olan belgeler bu havuzda yer almaktadır. Şimdilik yemin belgeleri bu havuzda yer almaz. Gelecek dönemde yeminli tercümanlık belgelerinin de bu havuzda toparlanmasıyla, tüm noterlikler tarafından belgelerin tasdik edilebileceğini düşünmekteyiz.

Yeminli tercüme ile Noter tasdikli tercüme arasındaki fark nedir?

Sıklıkla müşterilerimiz tarafından bu soruyu sormaktadır. Kurumlar çevirileri noter tasdikli çevirisini isteyebileceği gibi sadece yeminli tercümesini de isteyebilmektedir. Bu durum kurumdan kuruma farklılık göstermektedir. Aslında her iki şekilde de tercüme profesyonel yeminli tercüman tarafından yapılmaktadır. Noterden tasdik edilmediği zaman yeminli tercüme yapılmış olur. Çeviride tercüme bürosunun kaşesi ve yeminli tercümanın kaşesi vurularak imzalanması ile yeminli tercüme hazırlanmış olur.

Yeminli tercüman kaşesi nasıl olmalıdır?

Noter yapılan çeviriler için tercümandan aşağıda belirtilen şekilde bir kaşe hazırlamasını istemektedir. Bu kaşeyi noter tasdikli tercümelerde kullanabileceği gibi yeminli tercüme belgelerinde de kullanabilmektedir.
Tercüman kaşe örneği;
“Tercüman beyanı:
Tercüme edilmek üzere bana verilen …….. dilindeki asıl belgeyi ……. diline tam ve doğru olarak çevirdiğimi beyan ederim.
Yeminli Tercüman
İmza”

İstanbul’da yeminli tercüman hizmeti

Prestij tercüme bürosu, İstanbul’da uzun süredir yeminli tercümanlık hizmeti sağlamaktadır. İstanbul dışında diğer tüm vilayetlere kargo aracılığı ile noter tasdikli tercümanlık hizmetini ulaştırmaktadır. Yeminli tercümanlık sağladığımız diller İngilizce, Almanca, Arapça, Rusça, İtalyanca, Fransızca, Bulgarca, Farsça, Yunanca, Ukraynaca, Sırpça, Hırvatça, İsveççe ve birçok lisanda hizmet alabilirsiniz.

Yeminli çevirmenlikte uygulamalı formasyon e-sertifika programına katılmak için bu bağlantıdan faydalanabilirsiniz. Web sitemizde bulunan Yeminli tercüme nedir? başlıklı yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kategoriler: Hizmetlerimiz