Apostil tasdikli tercüme nedir? Apostil nerede yapılır

Apostil Tasdik Nedir?

Apostil tasdik kısaca resmi bir evrakın diğer ülkelerde geçerli olmasını sağlayan tasdik türüdür. Evrakların başka ülkede geçerliğini sağlaması amacı ile imzalanan Lahey Anlaşması, çoğu ülkenin katılımıyla 5 Ekim 1961 yılında yürürlüğe girmiştir.
Apostil Ülkeleri (Apostil şerhine taraf ülkeler)

Apostil Ülkeleri (Apostil şerhine taraf ülkeler)

Apostil Şerhi Veren Makamlar

Genellikle yurtdışına çıkarken karşılaştığımız Apostil tasdik işlemi, ne için gerektiği, nerede yapıldığı ve Apostil fiyatı sorgulanmaktadır. Apostil tasdik veren makamlar; Valilik (illerde), Kaymakamlık (ilçelerde) olarak sıralayabiliriz. Adli belgeler için ise ağır ceza mahkeme başkanlıklarına başvurulabilir. Ağır ceza mahkemelerinin bulunmaması durumunda Adalet Komisyonu başkanlığına veya Adliye Encümenine başvurulabilir. Arapça diline çevrilmiş bir evrakınız var ise Apostil işlemini valilikten yaptırmanız gerekecektir.

Apostil Tasdik Ücretli mi?

Apostil tasdikini ücretsiz olarak valilik veya kaymakamlıklardan yaptırabilirsiniz. Zaman probleminiz olması durumunda asgari bir ücretle evrakınızın apostil işlemlerini gerçekleştirebiliriz.

Apostil Örneği

Apostil Tasdik Örneği

Apostil Tasdikli Tercüme

Yurtdışında gereksinim duyduğunuz evrakınıza Apostil tasdiki alınabilmesi için bir dizi işlem yapılması gerekmektedir. Bunlardan ilki tercüme sürecidir. Tercümenin yeminli tercüman tarafından yapılması gerekmektedir. Daha sonra tercümesi yapılan evrakların Noterden tasdik edilmesi gerekmektedir. Burada dikkat etmeniz gereken nokta, tercümesi yapılan evrakın her noter tarafından tasdik edilmeyeceğidir. Tercüme bürosu ve yeminli tercümanın yemin belgesinin bulunduğu noterlerce yapılabilmektedir. Bu sebeple tercüme yapılacak dokümanın Noter ve Apostil tasdik yapılması gerektiğini tercüme bürosuna belirtmeniz gerekmektedir. Tercüme bürosu buna uygun olarak evraklarınızı hazırlayacaktır. Eğer Apostil işlemini kaymakamlıkta yaptırmayı düşünüyorsanız, ancak noterin bulunduğu ilçe kaymakamlığında yaptırabilirsiniz.

Prestij Tercüme Bürosu olarak; tercümanlık hizmeti, Noter ve Apostil işlemlerinizi yapabilmekteyiz. Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Portekizce ve Rusça başta olmak üzere çoğu lisanda hizmet vermekteyiz. Bunu için evrakınızı bize e-mail veya whatsapp ile yollayarak fiyat alabilirsiniz.

Kategoriler: Hizmetlerimiz