Sözlü Rusça Nikah tercümanı ve yabancı evliliklerde gereken evrak listesine dair bilgilendirme.

Türkiye’den her sene binlerce insan Yabancı uyruklu insanlarla evlilik gerçekleştirmektedir. Özellikle Rus ve Türk evlilikleri son yıllarda yoğun bir şekilde gerçekleşmektedir. Türk Rus evlilikleri için Nikahın Türkiye’de gerçekleşmesi durumunda evlendirme dairesinden çeşitli evraklar talep edilmektedir.

Türkiye’de Yabancı evlilikler için istenilmekte olunan evraklar listesi ( Rus Türk Evlilikleri için istenilen evrak listesi )

Rus asıllı kişi Bayansa ve Türkiye’de Türk Vatandaşı birisi ile evlenmek istiyorsa ;
Rusça dilinde Doğum Belgesi, Rusça dilinde aposdil tasdiği ile birlikte
Rusça dilinde Bekarlık belgesi yine Rusça dilinde Aposdil tasdiği ile birlikte
Ve Bayanın Rus Pasaportunun resimli yüzü talep edilmektedir.

Aposdil tasdikleri ile birlikte gelen Rusça evraklar Rusça dilinden önce Türkçe diline çevrilmektedir. Evlilik için istenilen evraklar Rusça dilinden Türkçe diline Çevirildikten sonra Noter tercüme tasdiği alınıp işlemler tamamlanır. Çift adayları , evlilik için istenilen evrakları evlendirme dairesine teslim eder ve Rus Türk evliliği için Nikah tarihi alır.

Nikah Dairesinin Yabancı uyruklu bayandan talep ettiği evrakların eksiksiz bir şekilde hazırlanması ve teslim edilmesi işlemin uzamasının önüne geçecektir.
Nikah tarihi alındıktan sonra Rus asıllı Bayan Türkçe bilmiyorsa Nikah tarihinde Rusça Türkçe dilinde Nikah Yeminli tercümanı bulundurmak zorundadır.Yemin belgesi ile birlikte gelecek Rusça Nikah Tercümanı eşliğinde ve şahitlerin huzurunda evlilik gerçekleşir.

Yabancı evlilikte evrak listesi Erkek adayda ise farklıdır. Erkek aday için istenilen evraklar listesinin Nikahın kıyılacağı ilgili belediye evlendirme dairesinden talep edilmesi evrakların eksiksiz temini açısından önemlidir. Belgelerin eksiksiz temini bütün işlemlerin eksiksiz ve hatasız ilerlemesi açısından hayati öneme sahiptir.

Yabancı evlilik nikahının kıyılmasından sonra çift evlendirme dairesinden nikah cüzdanı ile birlikte verilen evlendiklerine dair resmi belgeleri alabilirler. Alınan resmi belgeler ile birlikte yabancı olan eş ülkesine evlendiğine dair resmi müracaatta bulunabilir.

Kategoriler: Hizmetlerimiz