Tercüme bürosu ile çalışmanın avantajları nelerdir?

Proofreading Nedir?

Kısaca hazırlanan bir yazının veya çevirinin, kusursuz bir yazıya dönüştürmek olarak tanımlayabiliriz. Proofreading nedir? sorusuna cevap olabilecek diğer önemli olan hususları ise yazım hatalarının kontrol edilmesi, noktalama hatalarının giderilmesi ve gramer yapısının düzenlemesi olarak sıralamamız. Tüm bunların yapılabilmesi için proofreading hangi lisanda yapılıyor ise o dilde tecrübe sahibi olunmalı ve sabırlı bir çalışma yapması gerekmektedir.
Proofreading aşamasına geçilmeden önce dosyadaki biçimlendirme ve stil sorunları giderilmesi gerekmektedir. Biçimlendirilmesi gereken dosyalar genellikle pdf ve resim dosyalarıdır. Bu dosyaların word formatına çevrilmesi sonucu font ve biçimlendirme sorunlarına sebep olur. Tecrübeli dizgici tarafından düzenlenen metin daha sonra kontrol sürecine geçilmektedir.

Proofreading Nasıl Yapılır?

Proofreading hizmetinin nasıl yapıldığı ve her aşamasını anlatmaya çalışacağız. Öncelikle profesyonel proofreader tarafından yazının tamamı gözden geçirilecektir.
• Metin içerisinde eksik bir bölümün olup olmadığı, sayfa numaraları, başlıklar ve referans tutarlılığı kontrol edilir. Bu kontrol sonrasında metinin tamamı okunarak yazının bütününe hakim olunur.
• Metinde anlaşılması göreceli anlamlar bulunuyor ise yazar veya çevirmenle iletişime geçilerek anlam kargaşası giderilecektir.
• Tapaj yazım hataları ve imla hataları giderilir.
• Anlaşılmayacak cümleler ve kelimeler düzenlenir.
• Gereksiz kelimeler metinden çıkartılır.
• Yazının okuyucuya doğru aktarıldığından emin olunur. Tüm bu düzenlemeler yazıya işaretlenerek yazara veya tercümana gönderilir.
• Bu dosyada düzenlemeler ile birlikte tavsiyelerde yer alır.

Proofreading Ücretleri Nedir & Nasıl Hesaplanır?

Proofreading ücretleri çeviride olduğu gibi karakter sayısı üzerinden hesaplanır. İlk hesaplama yöntemi bu olsa da Proofreader’ın uzmanlık alanı asıl kriterdir. Yazının içeriğine uygun proofreader ile çalışılması gerektiğinden fiyatlarda buna göre farklılık göstermektedir.
Prestij Çeviri olarak Türkiye’nin her bölgesine online proofreading hizmeti sağlıyoruz. Bunun için tarafımıza metini dilediğiniz formatta yollamanız yeterli olacaktır. En kısa sürede proofreading ücretini belirterek fiyat teklifimizi yollayabiliriz. Online proofreading hizmetini Türkçe, İngilizce, Almanca, Fransızca, İtalyanca, Rusça, İspanyolca dillerinde hizmet alabilirsiniz. Diğer dillerle ilgili hizmet almak için iletişime geçebilirsiniz.

Kategoriler: Hizmetlerimiz